Псориазис

симптоми на псориазис

Псориазисът е хронично възпалително заболяване с многофакторна природа, което засяга кожата и ноктите и често е придружено от патология на опорно-двигателния апарат.

Ако се притеснявате за червени, сухи петна с различни форми и размери по кожата, които са люспести и сърбящи, уговорете час при дерматолог.

Нашите лекари лекуват псориазис, използвайки интегриран подход - използвайки както медикаментозни методи на лечение (мехлеми, гелове, аерозоли, таблетки и лекарствени инжекции), така и добре доказаното лечение с ексимерна светлина с помощта на италиански лазерен апарат.

Причини за псориазис

Лекарите посочват няколко причини за развитието на псориазис:

  • Генетична предразположеност – учените са описали редица гени, чието наличие предразполага към появата на заболяването;
  • Неизправности на ендокринната, имунната и нервната системи;
  • Отрицателни ефекти от определени фактори на околната среда.

Има и провокиращи фактори, които включват:

  • Хронични инфекциозни заболявания (най-често причинени от стрептококи);
  • Злоупотреба с алкохол, хроничен алкохолизъм;
  • Метеорологични условия (сух или студен климат);
  • Травматизация на кожата (драскотини, ухапвания от насекоми, слънчево изгаряне);
  • Чести емоционални натоварвания;
  • Приемане на определени лекарства (например литиеви соли, адренергични блокери, орални контрацептиви, антималарийни средства);
  • Рязко оттегляне на системни хормонални лекарства.

Не трябва да се доверявате на митовете, че сухата кожа и прекомерната хигиена могат да причинят псориазис - това абсолютно не е вярно!

Етапи на псориазис

В момента лекарите разграничават 3 етапа на заболяването:

  • Прогресивен - характеризира се с увеличаване на броя на обривните елементи, сливане на папули и появата на нови елементи в увредените области. Плаките са ярко розови и покрити с люспи. Скоростта на делене на клетките при нови лезии се увеличава 10 пъти;
  • Стационарни – не се наблюдават свежи елементи, плаките са застояло-червени на цвят, практически няма лющене, сърбежът почти не досажда;
  • Регресивен - отслабване на интензивността на цвета на обрива, елементите на обрива са бледи, нови не се появяват, няма пилинг, няма субективни признаци. Около плаките се образуват бели псевдоатрофични ръбове, а в центъра на големите плаки се появява здрава кожа. На мястото на обрива остават безцветни петна.

В някои случаи пациентите имат едновременно елементи на кожата на различни етапи на развитие.

Симптоми на заболяването

Дерматовенерологът на първо място обръща внимание на наличието на псориатична триада. Това са точково кървене, симптоми на терминален филм и стеариново петно.

Когато надраскате плаките, се появява „стеариново петно" - можете да наблюдавате повишен пилинг, а повърхността на папулите става подобна на натрошена капка стеарин.

Така нареченият терминален филм може да се види, ако люспите са напълно отстранени - на повърхността ще се появи мокър, тънък, лъскав филм.

Точково кървене (симптом на Auspitz) - изложено върху кожата при отстраняване на скалата.

Дерматолозите подчертават и феномена на Koebner - появата на псориатични обриви на мястото на травма на кожата (драскотини, наранявания).

Симптомите на псориазис зависят от вида му, но има общи точки:

  • Обриви – те винаги присъстват под една или друга форма;
  • Усещане за стягане на кожата на мястото на псориатичните елементи;
  • Сърбеж с различна интензивност.

Плаките при псориазис се появяват на различни места, но има и области с типична локализация:

  • Скалпа (при това разположение на плаките говорим за себореен псориазис);
  • Коленете и лактите;
  • Кожни гънки и флексорни повърхности - лакътни, коленни стави, слабини, подмишнична област, под гърдите (тази локализация ни позволява да говорим за обратен псориазис);
  • Лумбален, сакрум;
  • Длани и стъпала – съответно при палмоплантарен псориазис;
  • Псориазис на ноктите – вдлъбнатини по нокътните плочки, поднокътни кръвоизливи, отделяне на нокътя от нокътното легло (онихолиза).

Освен кожни прояви, псориазисът предизвиква и други симптоми. Например, при артропатична форма това ще бъде болка в ставите, тяхното подуване (най-често тези прояви са локализирани на краката, ръцете, глезените и коленните стави).

Видове псориазис

Дерматолозите разграничават няколко вида заболяване:

Вулгарен(плака, обикновен) е най-често срещаният и представлява 90% от всички случаи на псориазис. При този тип заболяване плоски възпалителни елементи (папули) с червено-розов цвят изпъкват над повърхността на кожата и имат ясни граници.

Те са склонни да се сливат и се образуват плаки с различни размери, покрити със сребристи люспи. На външен вид прилича на гирлянд или географска карта.

Псориатичните елементи се намират предимно по скалпа, по екстензорната повърхност на лактите и коленете, по кожата на долната част на гърба и сакрума, но могат да се открият и на други места.

Псориазисът на лакътя се третира като специален случай (има постоянна плака на лакътя и когато се нарани, започва да се влошава).

Ексудативен– среща се по-често при пациенти с ендокринни заболявания (затлъстяване, диабет и др. ). В лезиите има ексудация, както и жълтеникаво-сиви корички.

с форма на сълза- както подсказва името, върху кожата се наблюдават множество папули под формата на яркочервени капчици, пилингът и инфилтрацията са незначителни. Среща се предимно при деца и юноши след прекарани стрептококови инфекциозни заболявания. В някои случаи гутатният псориазис се изражда в обикновен псориазис.

Себореенсе различава по своята локализация - елементи се откриват в задните и назолабиалните гънки, на гърдите, в междулопаточната област, на скалпа. Цветът на люспите е жълтеникав, понякога се разпространяват към кожата на челото и се образува "псориатичен венец".

Пустулозен– проявява се като ограничени (по дланите и стъпалата) или обширни обриви, представени от повърхностни пустули.

Сред пустулозните видове се отличава и палмоплантарният псориазис на Барбър, при който пустулите покриват стъпалата и дланите. Характеризира се със силен сърбеж, сливане на пустули с образуване на корички. Заболяването често засяга и ноктите.

Пустули се срещат и при генерализиран псориазис Tsumbusch. Този тип заболяване се характеризира с ярка еритема (зачервяване) и появата на повърхностни пустули. Има парене и болезненост в зоните на обрива. Лезиите бързо нарастват, сливат се и обхващат по-големи участъци от кожата. При псориазис Цумбуша се получава отлепване на епидермиса (горния слой на кожата) и се образуват така наречените „гнойни езера". Пациентите изпитват общо неразположение, те са измъчвани от треска, парене и изтръпване в засегнатите области.

Псориатична еритродермия

Лекарите се фокусират специално върху този вид псориазис, псориатична еритродермия. В този случай патологичният възпалителен процес обхваща цялата или почти цялата кожа. Тя става груба, стегната, покрита с лющещи се елементи, кожата се зачервява.

Много от нашите пациенти се оплакват от повишаване на температурата до субфебрилни нива и неразположение. Има увеличение на периферните лимфни възли. Еритродермията може да се развие поради неправилно лечение на псориазис (къпане, прекалено интензивен тен, висока концентрация на медицински мехлеми и др. ). В други случаи процесът се развива при здрави хора, ако псориазисът току-що е започнал и прогресира бързо.

Ако псориатичната еритродермия съществува дълго време, пациентите могат да получат увреждане на ноктите и загуба на коса.

Псориатичен артрит

Тази патология се нарича още артропатичен псориазис. Увреждането на ставите може да се развие паралелно с обриви, а в някои случаи започва дори по-рано и е предвестник на псориазис.

Засягат се предимно малките стави на краката и ръцете, но понякога във възпалителния процес се включват и китките и глезенните стави. Пациентите са загрижени за болка в ставите, подуване, деформация и ограничена подвижност.

Диагностика

Основната задача на диагностиката е да се определи процентът на кожни лезии в цялото тяло. Това е необходимо, за да се оцени ефективността на лечението при конкретен пациент.

Има мнение, че за да поставите диагноза, трябва да преминете голям брой тестове. Но в повечето случаи това не е така и е достатъчен задълбочен преглед на обрива от дерматовенеролог. Псориазисът има характерни прояви, така че визуалната диагностика не е трудна.

В типичните случаи това е псориатичната триада: точково кървене, симптоми на терминален филм и стеариново петно. Много често пациентите се притесняват от сърбеж с различна степен на интензивност. Важно е и наличието на псориазис при роднини.

Има обаче кожни симптоми, които трябва да се разграничат при диагностицирането на заболяването. Например, при папулозен сифилис се наблюдава подобна картина. В този случай лекарят ще проведе диференциална диагноза, включително серологични изследвания.

Псориазисът на скалпа понякога се бърка със себореен дерматит. При псориазис лекарят установява, че върху кожата има папула - т. е. уплътнение, което се издига над нивото на кожата и е покрито с люспи.

При артропатична форма на псориазис (когато няма кожни обриви) дерматологът трябва да се увери, че това е псориазис, а не ревматоиден полиартрит.

Често псориазисът се среща заедно с други заболявания, тогава лекарите говорят за съпътстващи заболявания. Например, псориазисът може да се комбинира с коронарна болест на сърцето, диабет, депресия или стомашно-чревни патологии.

Ако дерматолог диагностицира псориазис, той със сигурност ще насочи пациента за консултация с гастроентеролог, кардиолог, ревматолог и ендокринолог. И тези специалисти ще предпишат обстоен преглед (за всяко заболяване има стандартен списък от тестове, по-специално кръвни тестове).

Диагностичната база на съвременната клиника е представена от най-модерните апарати и устройства. Това ще ви позволи да се подложите на цялостен преглед за различни заболявания.

Лабораторните изследвания се извършват с помощта на съвременни биохимични и хематологични анализатори. Лекарите по ултразвукова диагностика преглеждат пациенти с помощта на модерни ултразвукови машини.

В отделението по радиология, оборудвано с най-новите медицински технологии, можете да се подложите на рентгенография и мамография. В клиниката можете да направите и ЯМР или КТ на всеки орган.

Лекарите от отдела за функционална диагностика имат възможност да проведат всички необходими изследвания: ЕКГ, ЕЕГ, ехоенцефалография, ежедневен ЕКГ мониторинг, ежедневен мониторинг на кръвното налягане, определяне на функцията на външното дишане и други жизненоважни показатели.

Най-широката гама от диагностични тестове, представени в нашата клиника, позволява на лекарите да идентифицират заболявания на почти всеки етап от развитието.

Лечение

Основната цел на лечението е да се контролира заболяването и да се постави в ремисия (отслабване или изчезване на симптомите). При лечението на псориазис лекарите използват едновременно няколко направления: лекарства (мехлеми и други лекарствени форми за външна употреба, както и таблетки за системна терапия) и фототерапия с ексимерна светлина.

Външните средства включват кремове, мехлеми, гелове, емулсии и спрейове, съдържащи хормонални лекарства. Глюкокортикостероидите потискат имунната система и облекчават възпалението. Те са представени в многобройни лекарствени форми, във всеки конкретен случай лекарят ще избере индивидуална схема на лечение за вас.

За намаляване на сърбежа и сухотата на кожата се използват овлажнители и емолиенти.

За облекчаване на проявите на псориазис по скалпа се предписва използването на специални шампоани.

За локално лечение се предписва и калципотриол (аналог на витамин D).

При системна терапия лекарите предписват имуносупресивни лекарства. Тези лекарства често се прилагат в малки дози (веднъж седмично) за лечение на трудни за лечение често срещани видове псориазис. Подобни схеми се прилагат при пациенти с ревматоиден артрит. Приложението е перорално, интравенозно, интрамускулно или подкожно.

Лекарите също предписват ретиноиди (лекарства с биологични свойства, подобни на витамин А).

Системните глюкокортикостероиди се използват много рядко и само в особено трудни случаи.

Тъй като процесът затихва, честотата на използване на външни средства и перорални лекарства се променя към намаляване.

Имайте предвид, че някои лекарства имат отрицателен ефект върху развитието на плода (например селективни имуносупресори), така че те са противопоказани при бременни жени.

Нито едно алтернативно лечение не води до положителни резултати. Не трябва да експериментирате и да доверявате здравето си на народни лечители и методи с недоказана ефективност.

Нашите лекари ви призовават да не се самолекувате и да не спирате (предписвате) различни лекарства, тъй като това може само да влоши ситуацията и да причини увеличаване на обривите!

Лечение на псориазис с лазерно устройство 

Центърът по дерматовенерология Ви предлага ефективен метод за лечение на заболяването чрез ексимерна лазерна система. Това е основното физиотерапевтично лечение на псориазис и някои други кожни заболявания с доказана ефективност.

Ексимерната лампа работи с ксенон-хлорни съединения и излъчва светлина в UV диапазона. Само лъчи с определена дължина проникват през кожата и намаляват възпалението в кожата. Дебелината на плаките намалява.

Лъчите засягат само „болните" клетки, без да засягат здравата кожа. Тази терапия намалява популацията на Т-лимфоцитите в участъците от кожата, покрити с плаки. По този начин се постига стабилна ремисия и в много случаи лечението с ексимерна светлина позволява да се изоставят хормоналните лекарства.

Този метод ви позволява да забравите за мъките, които сезонното обостряне носи на пациентите с псориазис.

Дерматовенерологът първо идентифицира индикации и противопоказания за фототерапевтично лечение с монохроматична ексимерна светлина.

Показанията включват:

  • псориазис;
  • витилиго;
  • Атопичен дерматит;
  • Петниста плешивост (алопеция);
  • Промяна в цвета на белезите;
  • Екзема.

Има много малко противопоказания за процедурата, те включват:

  • Бременност;
  • Онкологични заболявания;
  • Тежко общо състояние.

Защо трябва да обърнете внимание на системното лечение 

Дерматовенеролозите отбелязват редица неоспорими предимства на лечението с ексимерна светлина:

  • Действието е локално, само върху псориатични плаки, лъчите не въздействат на цялото тяло;
  • При леки случаи е достатъчно да се предпише само фототерапия и фотосенсибилизатори, за да се постигне стабилна ремисия;
  • Предписва се на пациенти от всяка възраст (от 3 години);
  • Лечението с лазерна система не изисква болничен престой, лесно се вписва във всеки работен график;
  • Ефективен при различни форми на псориазис;
  • Минимални ограничения.

Как се провежда процедурата по лечение?

При първото Ви посещение лекарят ще Ви направи изследване, по време на което ще определи Вашия фототип на кожата и ще определи минималната доза ултравиолетово лъчение.

На следващия ден идвате на час, където лекарят определя най-подходящия резултат от изследването. Тоест, лекарят ще избере индивидуално мощността на излъчване, която е подходяща специално за вашата кожа.

По време на лечението няма ограничения, ще бъдете посъветвани само да ограничите пикантните и мазни храни и да пиете много течности.

Ефектът от фототерапията настъпва само след няколко процедури, а за стабилна ремисия са необходими около 5-10 процедури (в някои случаи 15).

Продължителността на една процедура е от 10-20 минути, в зависимост от зоната на третиране и броя на засегнатите зони.

Психологическа помощ

Винаги ви насърчаваме да помните, че псориазисът не е заразен! И все пак пациентите често се притесняват не толкова от дискомфорта от наличието на обриви, колкото от реакцията на другите. Това е особено болезнено за жените и децата.

Децата могат да се държат жестоко с болно дете. Ето защо е много важно да се предпише своевременно лечение, включително консултация с психолог или дори психотерапевт.

Ползите от лечението на псориазис в клиника

Пациентите избират да лекуват псориазис поради редица причини:

  • Опитни, квалифицирани дерматолози и козметолози;
  • Отстраняване едновременно на дерматологични и козметични проблеми;
  • Иновативни методи на лечение, по-специално използване на лазерна система;
  • Най-съвременни диагностични методи;
  • Възможност за консултация с лекари от различни специалности.

Ако се притеснявате за плаки, сърбеж и лющене на кожата, свържете се с клиниката. Винаги можете да получите квалифицирана медицинска помощ.

Профилактика на псориазис

Основната задача на дерматовенеролозите е да предотвратят обострянето на псориазиса. За тази цел те предписват превантивни мерки:

  • Предотвратяване на стреса;
  • Предотвратяване на настинки;
  • Контрол върху огнищата на хронична инфекция;
  • Отказ от груби, тесни дрехи, които нараняват кожата.

Благодарение на превантивните мерки и навременното лечение на псориазис, лекарите успяват бързо да намалят тежестта на заболяването и да постигнат изчезването на много симптоми на заболяването.

Какво се случва, ако болестта не се лекува?

Ако не се лекува, обривът ще се разпространи и ще запълни все повече и повече от кожата. Възможен е преход към еритродермичен тип, който е много по-труден за лечение.